Wiele tradycji ludowych związanych z Wielkanocą niestety, już zanikło. Wciąż jednak przygotowujemy koszyczek do święcenia, palmy, pieczemy mazurki czy malujemy pisanki. Wraz ze Słuchaczami z kierunku Florysta, Terapeuta zajęciowy, Kucharz oraz Cukiernik bierzemy pod lupę zwyczaje wielkanocne. Sprawdź z nami, na co warto zwrócić uwagę.
Palmy wielkanocne
Niedziela Palmowa wpisuje się w tradycje Wielkanocne od czasów średniowiecza. Dawniej wykonywane były kompozycje z bukszpanu, czyli rośliny, która występuje w Polsce o tej porze roku. W zależności do regionu Polski palmy różnią się zarówno wyglądem, jak i techniką wykonania. Podczas zajęć praktycznych przyszli Floryści wykonywali palmy na wzór wileński i krakowski. Również terapeuci zajęciowi poznali techniki wykonywania palm z papieru i bibuły. W tegorocznym konkursie palm wielkanocnych w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie Terapeuci zajęciowi zdobyli nagrodę specjalną.
Wielkanocne Dekoracje
Wielkanoc wypada w okresie wiosennym, dlatego kompozycje florystyczne nawiązują do budzącej się do życia przyrody. W tym roku królują minimalistyczne aranżacje florystyczne . Oprócz stroików warto wnętrze domu przyozdobić świeżymi tulipanami czy żonkilami. Kwiaty te idealnie wpasowują się w klimat świąt.
Własnoręczne tworzenie ozdób świątecznych, to świetny pomysł na kreatywne spędzenie czasu z bliskimi. Floryści podczas zajęć w pracowni stylizacji florystycznej przygotowywali stroiki wielkanocne, elementy dekoracyjne oraz bukiety wiosenne. Warto również przygotować własnoręcznie pisanki. Pięknie zaprezentują się ozdobione sznurkiem lub włóczką. Tworząc pisanki do florystycznych kompozycji bazuj na naturalnych materiałach.
Potrawy Świąteczne
Nie możemy zapomnieć o uroczystym, świątecznym śniadaniu. Podczas Wielkanocy na stołach królują jajka, biała kiełbasa, żurek, sałatki i wędzonki. Śniadanie wielkanocne ma w Polsce długą tradycję, po 40 dniach postu, obfituje w dania mięsne. Dlatego często żurek gotowany jest na wędzonce z białą kiełbasą. W zależności od regionu Polski możemy spotkać żur kujawski, śląski, krakowski czy świętokrzyski. Wszystkie zupy łączy jeden najważniejszy mianownik: własnoręcznie wykonany zakwas. Nasi Słuchacze z kierunku Kucharz doskonale o tym wiedzą 🙂
Na stołach nie powinno również zabraknąć słodkiego akcentu. Podczas zajęć praktycznych z pracowni cukierniczej Słuchacze poznali tajniki przygotowania doskonałej babki wielkanocnej. Cytrynowa, piaskowa czy drożdżowa? Jedno jest pewne, aby stała się prawdziwą ozdobą świątecznego stołu, warto udekorować ją pudrem, lukrem lub czekoladą.