Opiekun medyczny to zawód, który odgrywa ważną rolę w opiece nad pacjentami, zarówno w szpitalach, jak i w innych placówkach. Jego głównym zadaniem jest pomaganie pielęgniarkom i lekarzom. Zapraszamy Was na dzień z opiekunem medycznym. Zobaczcie jak wyglądają lekcje na tym kierunku w Szkole Gloker.
Opiekun medyczny – opis zawodu
Zanim zajrzymy do pracowni, kilka słów o samej profesji. Zawód opiekuna medycznego jest jednym z najbardziej poszukiwanych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Rosnące zapotrzebowanie na tego typu specjalistów wynika z demograficznych i społecznych zmian, związanych głównie ze starzeniem się populacji. Opiekunowie medyczni pomagają w codziennych czynnościach, takich jak higiena osobista, podawanie leków, monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, wspieranie w rehabilitacji i zapewnienie komfortu psychicznego.
Opiekun medyczny – nowe uprawnienia
Ostatnio opiekun medyczny otrzymał nowe uprawnienia, które zwiększają zakres ich kompetencji i umiejętności. Ma możliwość wykonywania niektórych czynności, które dotychczas były zastrzeżone dla pielęgniarek lub lekarzy. Praca opiekuna medycznego polega również na asystowaniu lekarzowi przy operacji. Dzięki tym zmianom nie tylko zyskał więcej uprawnień, ale również większy prestiż zawodu.
Aby opiekun medyczny mógł korzystać z tych nowych uprawnień, musi ukończyć naukę w szkole policealnej. Nauka trwa 1,5 roku. W trakcie tego czasu musi się nauczyć wielu nowych rzeczy.
Pracownia zabiegów pielęgnacyjnych
Do nowych zadań opiekuna medycznego należy m.in. pobieranie krwi oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych. Nauka pobierania krwi na specjalistycznym manekinie pozwala opiekunom medycznym na zdobycie praktycznych umiejętności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.
Dzięki temu mogą oni lepiej przygotować się do pracy z prawdziwymi pacjentami, a także zwiększyć skuteczność i komfort procedur pobierania krwi. Podczas tych zajęć opiekun medyczny zdobywa wiedzę na temat różnych rodzajów próbówek, zapoznaje się z procedurami identyfikacji próbek oraz zapewnienia ich odpowiedniego oznakowania i przechowywania.
Pracownia czynności opiekuńczych
Opiekun medyczny to zawód, który obejmuje szeroki zakres obowiązków związanych z opieką nad pacjentami. Podczas nauki Słuchacz poznaje anatomię i fizjologię przewodu pokarmowego oraz stomii, czyli sztucznego otworu w brzuchu. Opiekun uczy się, jak odpowiednio dbać o stomię, jak ocenić jej stan oraz jak wykonać bezpieczną i higieniczną wymianę worka stomijnego. Ważne jest, aby opiekun medyczny potrafił nawiązać odpowiednią relację z pacjentem i zapewnić mu wsparcie emocjonalne podczas tego zabiegu.
Pielęgnacja chorego
Zajęcia opiekuna medycznego obejmują szereg umiejętności związanych z codzienną pielęgnacją pacjenta, takimi jak mycie głowy, pielęgnacja skóry oraz mycie zębów. Te umiejętności są istotne w utrzymaniu higieny i komfortu pacjenta, zwłaszcza gdy pacjent jest niezdolny do samodzielnego wykonania tych czynności.
Wszystkie zabiegi są ćwiczone na specjalistycznym sprzęcie lub manekinach. Słuchacze uczą się również o higienicznych praktykach, takich jak dezynfekcja rąk i zachowanie odpowiednich środków ostrożności podczas wykonywania tych czynności.
Pierwsza pomoc w zagrożeniach zdrowia i życia
Zajęcia związane z nauką pierwszej pomocy są niezwykle istotne, ponieważ umożliwiają zdobycie niezbędnych umiejętności i wiedzy. Celem tych zajęć jest przygotowanie Słuchaczy do skutecznego reagowania na wypadki i zachorowania.
Zajęcia z pierwszej pomocy mają na celu zapewnienie opiekunowi medycznemu pewności siebie i umiejętności reagowania w sytuacjach nagłych. Ważne jest, aby opiekun medyczny potrafił działać szybko, skutecznie i zgodnie z aktualnymi wytycznymi, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zapewnić najlepszą opiekę dla poszkodowanego. Powinien również zapewnić opiekę przed przybyciem profesjonalnej pomocy medycznej.
Kto może zostać opiekunem medycznym?
Zawód opiekuna medycznego to praca, która wymaga zarówno odpowiednich umiejętności, jak i cech osobowościowych. Ważne jest także, aby opiekun medyczny był cierpliwy, empatyczny i umiał nawiązywać relacje z pacjentami. Praca na tym stanowisku często wymaga kontaktu z ludźmi, którzy są w trudnej sytuacji zdrowotnej, dlatego ważne jest, aby opiekun medyczny potrafił okazywać zrozumienie i wsparcie. Inną ważną cechą osobowościową, jaką powinien posiadać opiekun medyczny, jest odpowiedzialność i rzetelność. Praca ta często wiąże się z wykonywaniem bardzo ważnych i precyzyjnych działań. Opiekun Medyczny powinien być dokładny i skrupulatny w swoich czynnościach.
Opiekun Medyczny często pracuje w grupie z innymi specjalistami medycznymi, takimi jak lekarze czy pielęgniarki. Dlatego ważne jest, aby potrafił pracować w zespole, być elastycznym i umiał się dostosować do zmieniających się warunków.
CHCESZ ZOSTAĆ OPIEKUNEM MEDYCZNYM?