Po raz pierwszy postanowiliśmy, jako Szkoła Gloker wziąć udział w Wielkiej Paradzie Smoków. Dlaczego teraz? Zapragnęliśmy przenieść siebie i podopiecznych zajęć arteterapii w świat fantazji i bajek. Sprawdźcie jak sobie poradziliśmy:)
Tak powstał smok 🙂
Od dwóch miesięcy, w każdy poniedziałek Słuchacze i Nauczyciele z kierunku terapeuta zajęciowy prowadzili warsztaty dla dzieci z Ukrainy. Bezpłatne zajęcia obejmowały bajkoterapię w języku ukraińskim, muzykoterapię, gry i zabawy oraz relaksację. Podczas warsztatów zrodziło się marzenie o udziale w Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie, więc od pomysłu do realizacji jeden krok. I tak przy ul. Basztowej powstało prawdziwe smocze królestwo. Wspólnymi siłami powstał smok Spiżobrzuch Ukraiński, który zabrał małe czarodziejki i czarodziejów z Ukrainy i Polski do świata magii.
Opowieść o smoku – Spiżobrzuchu Ukraińskim
Smok – Spiżobrzuch Ukraiński został uwolniony przez Harry’ego, Hermionę i Rona z podziemi banku Gringotta. O tym wydarzeniu przypominają zerwane łańcuchy, powiewające u jego szyi. „Sami wiecie kto” chciał go znowu uwięzić, ale smokowi udało się uciec i zabrać ze sobą małe czarodziejki i małych czarodziejów z Ukrainy. Spiżobrzuchy to gatunek należący do największych smoków na świecie ten jest jeszcze młody, więc trochę potrwa zanim osiągnie przepisowe 6 ton wagi. Uwolniony smok był bardzo długo trzymany przez Goblinów w podziemiach banku Gringotta. Stał się blado-szary ze względu na brak słońca, ale ponieważ teraz jest w Krakowie, otoczony serdecznością – nabrał kolorów. Spiżobrzuch bardzo chciałby poznać Smoka Wawelskiego, ale nie wie jak dojść do smoczej jamy. Słyszał, że w Polsce jest wiele sympatycznych smoków i tez chce się z nimi zaprzyjaźnić.
Kilka słów o Paradzie Smaków.
Wielką Paradę Smoków zorganizował Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Groteski, Adolf Weltschek, a sam festiwal odbywa się od 2000 roku. W tegorocznej edycji ulicami Krakowa przeszło 21 smoków konkursowych, przy tym konkurs obejmował trzy kategorie: przedszkola, szkoły i domy kultury. Teatr Groteska na tegoroczną paradę zbudował i uszył aż 7 smoków. Całemu przemarszowi przygrywała orkiestra trzech krakowskich zespołów.
Spiżubrzuch Ukraiński na podium!
Podsumowując konkurs: W trzech kategoriach Smoki oceniali jurorzy: Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek. Smok przygotowany przez Słuchaczy Terapii zajęciowej i podopiecznych warsztatów terapii zajął II miejsce w kategorii Szkoły. To ogromne wyróżnienie i niesamowity debiut. Gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych 🙂 Udział w Wielkiej Paradzie był niezapomnianym wydarzeniem dla całej szkoły Gloker.