Już w czerwcu rozpoczniemy zmagania z egzaminem zawodowym. To ostatnia prosta do rozpoczęcia ścieżki kariery w wymarzonym zawodzie. Na dziesięć dni przed egzaminem zebraliśmy Wasze pytania. Sprawdźcie co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym.
Co mogę zabrać ze sobą na egzamin?
Obowiązkowo na egzamin, należy przyjść przynajmniej 30 minut wcześniej. Przed wejściem do sali należy okazać komisji egzaminacyjnej dowód osobisty (w przypadku obcokrajowców – paszport). Absolutnie nie wolno wnosić ze sobą telefonu na salę egzaminacyjną. Niestety, jeśli telefon zadzwoni podczas egzaminu, zostanie on unieważniony dla całej sali. W szkole zostaną wyznaczone miejsca do bezpiecznego przechowania rzeczy.
Podczas egzaminu pisemnego można korzystać również z kalkulatora prostego (kalkulator, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i obliczanie procentów). Przyda się również czarny długopis.
Dodatkowo na egzaminie praktycznym, można korzystać ze wskazanych przyborów pomocniczych:
- Księgowość i kadry, Technik Rachunkowości, Technik Administracji – kalkulator prosty, ołówek, gumka, linijka i temperówka;
- Technik Usług Kosmetycznych– linijka;
- Terapeuta zajęciowy – ołówek, gumka, temperówka, linijka.
Ile trwa egzamin zawodowy?
Część pisemna trwa 60 minut. Egzamin możesz zakończyć przed upływem tego czasu, klikając „Zakończ egzamin”. Jednak pamiętaj, że jest to czynność nieodwracalna. Egzamin zakończy się również automatycznie, po upływie przeznaczonego czasu na jego zdawanie.
Część praktyczna egzaminu zawodowego trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut:
- Asystentka stomatologiczna (MED.01) – 120 minut;
- Cukiernik (SPC.01) – 150 minut;
- Florysta (ORG.01) – 120 minut;
- Fotograf (AUD.02) – 180 minut;
- Fryzjer (FRK.01) – 180 minut.
- Higienistka stomatologiczna (MED.02) – 150 minut;
- Księgowość i kadry (EKA.05) – 180 minut;
- Kucharz (HGT.02) – 120 minut;
- Masażysta (MED.10) – 120 minut;
- Administracja (EKA.01) – 180 minut;
- Technik rachunkowości (EKA.07) – 180 minut;
- Technik usług kosmetycznych (FRK.04) – 120 minut;
- Terapeuta zajęciowy (MED.13) – 180 minut;
Jak wygląda egzamin teoretyczny OKE (w szkole policealnej)?
Część pisemna wykonywana jest na komputerze i składa się z 40 pytań zamkniętych. W każdym pytaniu są cztery możliwości, ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Odpowiedzi można dokonywać w dowolnej kolejności. Zadania, na które nie zostaną rozwiązane, podświetlą się czerwonym kolorem. Już po zakończeniu części pisemnej uzyskasz wstępną informację o liczbie poprawnych odpowiedzi.
Jak wygląda egzamin praktyczny OKE?
Część praktyczna polega na wykonaniu zadania przy przygotowanym stanowisku egzaminacyjnym. W zależności od wybranego przez Ciebie kierunku rezultatem egzaminu będzie usługa, dokumentacja lub wyrób. Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej możesz sprawdzić jak wygląda egzamin praktyczny dla Twojego kierunku. Egzaminy praktyczne z wykonaniem, zdawane są w pracowniach szkolnych, w których przygotowywaliście się do egzaminu zawodowego. Na zapoznanie się z treścią zadania będziecie mieć dodatkowo aż 10 minut.
Co będzie na egzaminie państwowym?
Słuchacze są przygotowywani do egzaminu przez cały okres nauki. Warto jednak przed egzaminem zrobić przykładowy test i sprawdzić swoją wiedzę. Na stronie CKE znajdują się przykładowe zadania egzaminacyjne oraz kryteria oceniania:
Dodatkowo część kierunków z egzaminu praktycznego ma wskazane zadanie jawne, a to oznacza, że mogą być one wykorzystane podczas egzaminu praktycznego. Zadania jawne znajdziecie na oficjalnej stronie CKE – tutaj.
Ile trzeba uzyskać punktów, aby zdać egzamin?
Aby zdać egzamin zawodowy, należy uzyskać:
- z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania,
- z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
Wynik egzaminu zawodowego ustala i przekazuje do szkoły komisja okręgowa.
Po zdanym egzaminie otrzymasz certyfikat kwalifikacji zawodowej oraz dyplom, który potwierdzi zdobyte przez Ciebie umiejętności zawodowe. Do wyników zostanie dołączony Europass, czyli suplement w języku polskim oraz angielskim. Dzięki tym suplementom, możesz podjąć pracę również za granicą. Wszystkie dokumenty odbierzesz w sekretariacie szkoły przy ul. Basztowej.
Jeśli nie zdasz egzaminu zawodowego z jednej części lub obu możesz przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie. W przypadku najbliższego egzaminu (sesja czerwiec/lipiec), kolejny egzamin odbędzie się w sesji styczeń/luty. W tym celu należy złożyć ponownie deklarację, którą znajdziesz w Strefie Słuchacza – egzamin zawodowy.
Czy mogę zrezygnować z egzaminu?
Oczywiście, możesz złożyć rezygnację. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z wytycznymi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego. Rezygnując z obecności na egzaminie, jednocześnie rezygnujesz z ukończenia szkoły.
Jak zapisać się na egzamin?
Aby zapisać się na egzamin, należy złożyć w sekretariacie szkoły deklaracje przystąpienia do egzaminu. Są dwa terminy składania deklaracji:
- do dnia 15 września – jeżeli przystępujecie do egzaminu zawodowego w sesji zimowej (styczeń-luty),
- do dnia 7 lutego – jeżeli przystępujecie do egzaminu zawodowego w sesji letniej (czerwiec-lipiec).
Deklaracje są do pobrania w zakładce Strefa Słuchacza – Egzamin zawodowy. We wskazanej zakładce znajdziecie również druk rezygnacji z egzaminu.
Wiemy, że jesteście świetnie przygotowani, a egzamin to jedynie formalność, który potwierdzi Waszą wiedzę 🙂 Trzymamy mocno kciuki za wszystkich zdających.