Co to jest PUE ZUS?
To inaczej Platforma Usług Elektronicznych ZUS, dzięki której szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzisz dane lub złożysz wniosek. W systemie dostępne są informacje na temat Twoich ubezpieczeń, świadczeń czy płatności. Możesz skontrolować swoje dane i upewnić się czy są poprawne. Bardzo fajną opcją jest to, że w systemie możesz zadawać pytania i uzyskiwać indywidualne odpowiedzi. Jeżeli jest taka potrzebna, zaplanujesz tam również termin wizyty w wybranej placówce ZUS. Portal znajduje się pod tym adresem.
Jak zalogować się do PUE ZUS?
Logowanie wygląda podobnie jak w przypadku innych platform, o których pisaliśmy w innych artykułach cyklu „Życie w czasie pandemii”.Są dostępne trzy metody:
- logowanie przez bankowość internetową,
- logowanie za pomocą podpisu kwalifikowanego (o tym w dalszej części artykułu),
- logowanie przez Profil Zaufany (o tym pisaliśmy w trzeciej części naszego poradnika).
Wybierz najdogodniejszą dla siebie opcję logowania i załatwiaj sprawy szybko, bezpiecznie, bez wychodzenia z domu:)
Co to jest podpis kwalifikowany?
Podpis kwalifikowany to inaczej podpis elektroniczny, który ma takie samo znaczenie jak podpis odręczny. Potwierdza się specjalnym certyfikatem. Może używać go wyłącznie osoba, dla której został stworzony.
Jest to o tyle ciekawa sprawa, że podpisem kwalifikowanym załatwisz więcej niż poprzez Profil Zaufany. Z jego pomocą dokonasz nie tylko formalności urzędowych, ale również podpiszesz umowy wszelkiego rodzaju czy weźmiesz udział w aukcjach internetowych na platformach przetargowych.
Podpis zapewnia więcej możliwości, to fakt. Jednak z drugiej strony, w przeciwieństwie do Profilu Zaufanego czy logowania przez bankowość, jest to rozwiązanie płatne.
Jak utworzyć podpis kwalifikowany?
Jak już wspomnieliśmy, podpis kwalifikowany to narzędzie płatne. Możesz wybrać jednego z wielu certyfikowanych dostawców, których spis znajdziesz pod tym linkiem. Dużą popularnością wśród nich cieszą się takie firmy, jak: Sigilium Sign, Szafir 2.0, proCertum SmartSign czy PEM-HEART 3.9 oraz SecureDoc 2 firmy EuroCert.
Jeśli zdecydujesz się na to utworzenie własnego podpisu, najprawdopodobniej otrzymasz taki zestaw:
- karta kryptograficzna z zapisanym certyfikatem kwalifikowanym,
- czytnik kart do podłączenia do komputera,
- specjalne oprogramowanie do instalacji na komputerze.
Ile kosztuje podpis kwalifikowany? Cena jest zależna od okresu, przez który podpis będzie obowiązywał. Najczęściej jest to 1 rok do 3 lat, a cena waha się w granicy 300zł brutto.
Co można załatwić podpisem kwalifikowanym?
Zobacz listę spraw, które możesz załatwić, dzięki podpisowi kwalifikowanemu. Jest ich całkiem sporo!
Podpisywanie i składanie deklaracji w systemie Płatnik.logowanie do PUE ZUS, składanie deklaracji podatkowych, składanie i podpisywanie sprawozdań finansowych do KRS, przekazywanie danych w formacie JPK, rejestracja i identyfikacja wykonawców podczas przetargów, potwierdzenie tożsamości w kontaktach z urzędami, pobieranie i podpisywanie akt pracowniczych, udział w aukcjach i przetargach, przesyłanie faktur, zawieranie umów cywilno-prawnych.
Więcej informacji na temat podpisu kwalifkowanego – czym jest, skąd go wziąć, co załatwić – znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.
Dla rolników i domowników podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, oraz członków ich rodzin, zgłoszonych za pośrednictwem KRUS do ubezpieczenia zdrowotnego stworzony został Portal eKRUS. Więcej informacji na temat eKRUS dowiesz się na stronie ekrus.gov.pl.