Zanim wybierzesz masażystę, określ jakie masz potrzeby. Jeśli myślisz o relaksie wybierz gabinet oferujący zabiegi odprężające czy masaże klasyczne. Gdy zmagasz się z bólem pleców i szukasz ukojenia, zdecyduj się na gabinet, w którym pracuje technik masażysta lub fizjoterapeuta.
Masaże cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nowe gabinety powstają niemal jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, kusząc potencjalnych klientów pięknymi wnętrzami, miłą atmosferą czy konkurencyjnymi cenami. Czym się kierować się przy wyborze gabinetu masażu, aby być w pełni zadowolonym z usługi i nie narażać swojego zdrowia? O to zapytaliśmy naszego nauczyciela z zawodu technik masażysta.
Jak wybrać dobrego masażystę?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na doświadczenie osoby, która będzie wykonywać zabieg. Nie trudno zauważyć, że pojawia się coraz więcej osób i miejsc, świadczących różne usługi związane z branżą health&beauty. Przy wyborze masażysty można kierować się rekomendacjami i opiniami zamieszczonymi w internecie, ale nie zawsze opinie tego typu są wiarygodne. Na co zwrócić uwagę – zpytaliśmy naszego eksperta nauczyciela kierunku technik masażysta w Gloker. „Podstawowym kryterium jest odpowiedni poziom edukacji masażysty, który będzie się nami zajmował. Znajomość budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, wiedza z zakresu chorób, które mogą nas dotknąć, zasady bhp, które powinny być bezwzględnie przestrzegane w miejscach związanych z profilaktyką zdrowia i opieką medyczną są tak samo ważne jak umiejętność wykonania masażu. Pamiętać należy, że zabieg masażu nie ma służyć wyłącznie przyjemności, ale często wspomaga leczenie osoby mu poddawanej.” – radzi dr Agata Błaszczyk.
Wiedza z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii jest na tyle obszerna, że ciężko zdobyć ją podczas kilkunasto bądź kilkudziesięciogodzinnych szkoleń. Certyfikaty z różnych zawodowych szkoleń będą jedynie dodatkowym atutem. Osoba, która ma zajmować się naszym ciałem musi bezwzględnie ukończyć minimum dwuletnią szkołę policealną i zdać egzamin zawodowy. Masażysta powinien posiadać tytuł „Technika masażysty” i dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Tak przeszkolona osoba musiała zrealizować odpowiednią ilość godzin zajęć praktycznych i co najmniej 240 godzin praktyk zawodowych w profesjonalnym gabinecie masażu. Wiemy, ponieważ w Gloker prowadzimy bezpłatną szkołę masażu :).
Jak powinien wyglądać gabinet masażu?
Wybierając gabinet masażu lub SPA warto zwróć uwagę na zakres usług, wyposażenie oraz atmosferę wnętrza. „Ważnym elementem w wyborze gabinetu, świadczącym o tym, że dobrze trafiliśmy, jest czystość. Nie ta związana z brakiem kurzu na półkach czy lśniącymi podłogami. Zwróćmy raczej uwagę na to, czy masażysta prawidłowo dezynfekuje stół do masażu oraz ręce, a także czy ręczniki i prześcieradła, których używa są jednorazowe.”
Gabinet masażu może być urządzony zarówno w stylu glamour, jak minimalistycznym. Najważniejsze jednak, abyśmy czuli się w nim swobodnie i bezpiecznie. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić około 22-24°C.
Jak przygotować się do masażu całego ciała?
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie, masażysta przed rozpoczęciem pracy powinien zadać szereg pytań, sprawdzić przeciwskazania do masażu, zapytać o dolegliwości, schorzenia, ogólny stan naszego zdrowia.
Dobry specjalista szczegółowo omówi wszystkie nurtujące nas pytania i rozwieje wątpliwości. Jeśli jego odpowiedzi są wyczerpujące, to znaczy, że dobrze trafiliśmy.
„Jest jeszcze jedna rzecz, która powinna zaniepokoić. To brak komunikacji z pacjentem, zarówno w tematyce dolegliwości, jak i brak klarownej informacji na temat świadczonego masażu. Strońmy od masażystów, którzy traktują pacjenta przedmiotowo.” – podkreśla nasza ekspert z zakresu technik masażu dr Agata Błaszczyk.
Przed wizytą w gabinecie zrezygnuj z ciężkich, obfitych posiłków. Warto minimum godzinę przed masażem zjeść coś lekkiego. Przeważnie masaż wykonywany jest w specjalnej jednorazowej bieliźnie, możesz pozostać w swojej, ważne jest jednak, aby była wygodna i nie krępowała ruchów. Nie martw się. Ciało zostanie okryte ręcznikiem, a masażysta będzie odsłaniał tylko tą część ciała, która będzie masowana.
Może masaż z dostawą do domu?
Technik masażysta może otworzyć swój gabinet masażu, jak i świadczyć usługi z dojazdem do klienta. W obecnych czasach masażyści wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują tzw. masaż mobliny. Jest to świetne rozwiązanie, które na dobre zagościło w branży health&beauty, o czym pisaliśmy w tekście o zawodzie kosmetyczki i fryzjerki. Masażysta świadczący usługi domowe posiada odpowiedni sprzęt, m. in. przenośne specjalistyczne łóżko do masażu. Dlatego zabieg w warunkach domowych, nie będzie różnił się od tego przeprowadzonego w gabinecie. Jest to idealne rozwiązanie, dla osób zabieganych, ceniących sobie wygodę i komfort, a ceny nie odbiegają zbytnio od gabinetowych.
Jak zostać masażystą?
Jeśli chcesz zostać masażystą i otworzyć swój własny gabinet – zapraszamy do naszej szkoły! Kierunek technik masażysta z fizjoterapią jest dofinansowany w 100%, a to oznacza, że nauka jest całkowicie bezpłatna. W szkole Gloker w Krakowie stawiamy przede wszystkim na praktykę, dlatego nauka obejmuje wykonywanie masażu klasycznego, medycznego, sportowego, kosmetycznego oraz refleksologii. W trakcie dwuletniej nauki Słuchacz szkoły Gloker zdobywa wiedzę z zakresu fizjoterapii, wybranych zagadnień klinicznych, a także przedsiębiorczości, która przyda się przy prowadzeniu własnego biznesu. Zainteresowany? Zarezerwuj miejsce już dziś – liczba miejsc w każdym semestrze jest ograniczona!
Zastanawiasz się czy zawód masażysty jest dla Ciebie? Przeczytaj nasz artykuł.
Sprawdź ile zarabia technik masażysta i na czym polega praca masażysty?