Dlaczego twoim zdaniem warto adoptować zwierzęta i jak przekonać do tego innych?”. Tak brzmiało pytanie konkursowe – Dziennika Polskiego, którego Szkoła Gloker była partnerem. Są miliony powodów, dla których warto wspierać schroniska, adoptować kota lub psa. Moglibyśmy Was przekonywać o tym godzinami. Dziś jednak chcemy Wam powiedzieć, dlaczego dla Nas – społeczności Gloker akcja wspierająca zwierzęta jest bliska sercu.
Dlaczego postanowiliśmy zrobić więcej?
Zgodnie z Raportem Głównego Lekarza Weterynarii w 2019 roku w schroniskach dla zwierząt przebywało 105 188 psów oraz 31 116 kotów. Zwierząt dotkniętych bezdomnością jest coraz więcej. Oprócz działań związanych z konkursem chcieliśmy zrobić coś więcej. Zdajemy sobie sprawę, że listopad to kluczowy miesiąc przed zimą dla Schronisk. Dlatego na terenie naszej szkoły ogłosiliśmy zbiórkę na rzecz podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Do schroniska trafiają zwierzęta schorowane, po wypadkach. W związku z tym potrzebna jest karma specjalistyczna, bogata w składniki odżywcze. Oprócz dobrej jakości karmy zbieramy również koce, kołdry, ręczniki oraz pościel. Zwykle zimą schroniska borykają się z doskwierającym mrozem, więc dodatkowe rzeczy pozwolą zabezpieczyć zwierzęta przed niską temperaturą.
Przedłużamy zbiórkę!
Zaangażowanie Społeczności Gloker przerosło nasze oczekiwania. Jesteśmy pod wrażeniem okazanej bezinteresowności i chęci pomocy. Dlatego postanowiliśmy przedłużyć zbiórkę do 10 listopada. Razem możemy więcej. Zachęcamy gorąco wszystkich do włączenia się w pomoc bezdomnym zwierzakom.
Wspierać schroniska i fundacje warto cały rok. O tym, jak można wesprzeć schroniska, możecie przeczytać na naszym blogu. Możesz zostać wolontariuszem lub nieść pomoc nie wychodząc z domu.
Czym kierować się przy adopcji psa – nasze doświadczenia.
Adopcyjne psy i koty znajdują się zarówno wśród naszych nauczycieli, jak i pracowników administracji, dlatego wiemy, że przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska to duża odpowiedzialność. Dziś chcemy opowiedzieć Wam, na co zwrócić uwagę podczas adopcji psa lub kota. To zobowiązanie na następne kilkanaście lat, dlatego warto zastanowić się, czy jesteśmy na to gotowi, zwłaszcza finansowo. Adopciak będzie potrzebował odpowiedniej karmy, szczepień oraz wizyt u weterynarza.
Odpowiedzialność i cierpliwość
Musicie wiedzieć, że adopcja czworonoga ze schroniska wymaga większego zaangażowania i poczucia odpowiedzialności oraz cierpliwości. Zwierzęta mogły doświadczyć wiele złych rzeczy, nie bez powodu trafiły do schroniska. Utraciły swój dom lub nigdy go nie miały.
„Dla mnie osobiście najtrudniejsze po adopcji, było przekazanie psu poczucia bezpieczeństwa. Nasz trzyletni psiak, bał się wszystkich możliwych odgłosów w domu. Szczekał, warczał, uciekał, kulił się. Przez pierwszy miesiąc załatwiał się we wszystkich możliwych miejscach w mieszkaniu. Wiedzieliśmy jedno, to co przeżył do tej pory, musiało być okropne. Z pomocą behawiorysty budowaliśmy jego pewność siebie. Pragnęliśmy zrobić wszystko, aby poczuł się jak w domu.” – Alicja pracownik administracji Szkoły Gloker.
Po adopcji pies, może czuć się przytłoczony nową sytuacją. Wszystko dla niego jest nowe, zwłaszcza uwaga domowników skupiona tylko na nim. Po okresie spędzonym w schronisku może czuć się nieco zdezorientowany. Z czasem, oswoi się ze wszystkim. Proces ten wymaga jednak dużej cierpliwości i czasu. Zapytaj w schronisku o psiego behawiorystę, często można bezpłatnie skorzystać z jego pomocy. Zarówno podczas adopcji, jak i po, kiedy zachowanie psa okaże się problematyczne.
Nie bój się pytać – przy adopcji psa
Przed wyborem psa, ważne jest, aby wszyscy domownicy odwiedzili go przynajmniej trzy razy. Zadzwoń do schroniska i zapytaj, o możliwość zabrania psa na spacer. Takie wspólne wyjście, odbywać się będzie z pracownikiem schroniska lub wolontariuszem. To świetna okazja, aby wypytać o przyszłego pupila. Warto wiedzieć jak na co dzień zachowuje się pies, czy czegoś się boi, jak reaguje na inne psy lub dzieci, czym jest karmiony i jak często.
Przemyślana decyzja
Często u psów adopcyjnych pojawia się tzw. lęk separacyjny. Kiedy pies zbuduje więź z nowym właścicielem, każde rozstanie z nim może przeżywać jako stratę. Dlatego, zanim zdecydujesz się na adopcję, zastanów się, czy w najbliższym czasie nie planujesz dłuższych wyjazdów. Postaw na rutynę. Niezwykle ważna jest powtarzalność i przewidywalność, tego co dzieje się w waszym życiu. Stałe pory spacerów, karmienia. Jeśli pracujesz z domu, wyznacz takie okresy w ciągu dnia, kiedy nie będziesz zwracać uwagi na psa. Staraj się nie spędzać każdej wolnej chwili z psem, wychodź z domu, najpierw na krótko, stopniowo wydłużając czas swojej nieobecności. W każdej chwili możesz zadzwonić do schroniska i skonsultować swoje postępowanie. Wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę, że pierwsze dni są trudne. Z chęcią pomagają i doradzają.
Dlaczego warto adoptować
Dzięki adopcji czworonoga ze schroniska odmienimy przynajmniej dwa życia, swoje i pupila. Zwierzęta doświadczone przez los, potrafią odwdzięczyć się bezgraniczną miłością.
Niesamowite jest to, jak z zalęknionego i smutnego psa zmienił się w tryskającego radością i energią. Ten widok jest wart tej ciężkiej pracy, która włożyliśmy w budowanie wspólnego bezpiecznego domu. Z radością wracam do domu po pracy. Bo wiem, że czeka na mnie ktoś niesamowity – Alicja
Ponadto, jeśli zdecydujemy się na adopcję ze schroniska, mamy pewność, że pies lub kot posiadają aktualne szczepienia, są odrobaczone i odpchlone. Otrzymujemy aktualną książeczkę zdrowia pupila. Adoptując, ratujesz życie, każda adopcja jest wspaniała. Zanim jednak zdecydujesz się na nią przemyśl tą decyzję. Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z opieką nad psem, możesz stworzyć dla niego dom tymczasowy lub skorzystać z adopcji wirtualnej.