Często pytacie nas przy zapisie do szkoły o możliwość uzyskania karty pobytu. Nie zawsze potrafimy szczegółowo odpowiedzieć na Wasze pytania. Dlatego zapytaliśmy specjalistkę od prawa imigracyjnego.
Sprawdźcie Q&A z adwokat Natalią Szabatowską
Adwokat Natalia Szabatowska na co dzień zajmuje się prawem karnym oraz świadczeniem kompleksowych usług prawnych dla cudzoziemców (w tym w szczególności sprawami imigracyjnymi).
Pani Natalia Szabatowska jest współwłaścicielką kancelarii LAVO i założycielką facebookowej grupy Foreigners in Poland / Cudzoziemcy w Polsce – legal stay, work and others. Grupa powstała z myślą o wszystkich, których interesują prawne aspekty pobytu cudzoziemców w Polsce. Znajdziecie tam mnóstwo wartościowych porad dotyczących pracy w Polsce, uzyskania obywatelstwa czy otwarcia firmy.
Czas na nasze Q&A, zgodnie ze stanem prawnym na dzień 26.01.2023 r.
Szkoła policealna a legalizacja pobytu
Podjęcie przez cudzoziemca nauki w szkole policealnej może być dla niego podstawą do ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce.
Wniosek o wydanie zezwolenia składa się do wojewody (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca).
Zezwolenie na pobyt czasowy z uwagi na naukę wydawane jest co do zasady na okres 1 roku. Liczony od daty wydania decyzji w sprawie, nie od daty złożenia wniosku.
Można oczywiście następnie wnioskować o kolejne zezwolenie, jeśli nadal uczęszczamy do szkoły policealnej. Jeżeli przewidywana data zakończenia nauki wypada za mniej niż rok – zezwolenie na pobyt czasowy będzie ważne do tej daty (muszą to być jednak minimum 3 miesiące).
Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy warto złożyć jeszcze przed upływem ważności karty – czas rozpatrzenia wniosku trwa bowiem co najmniej 2-3 miesiące, a w obecnych realiach średnio 6-8 miesięcy na terenie Krakowa.
Czy każdy rodzaj nauki pobieranej w szkole policealnej będzie wystarczający do uzyskania zezwolenia?
Oficjalnie nie ma konkretnych wymagań (takich jak np. liczba godzin zajęć w tygodniu), które musi spełniać pobierana przez Ciebie “nauka” w szkole policealnej , abyś mógł na jej podstawie uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy.
W praktyce istnieje jednak prawdopodobieństwo, że urząd będzie miał wątpliwości co do prawdziwości podanego przez Ciebie celu pobytu w Polsce, albo w ogóle co do prawdziwości Twojego zamiaru nieprzerwanego pobytu w Polsce – jeśli np. są to zjazdy jedynie 2 razy w miesiącu, albo gdy zajęcia odbywają się online.
Parę słów od szkoły:
W naszej ofercie edukacyjnej znajdziecie kierunki w trybie stacjonarnym (dziennym, weekendowym). Wówczas zajęcia odbywają się co tydzień. Do takich kierunków należą:
- asystentka stomatologiczna,
- higienistka stomatologiczna.
- technik masażysta,
- terapeuta zajęciowy,
- technik usług kosmetycznych,
- opiekun medyczny.
Naukę można rozpocząć od semestru letniego (w lutym) oraz zimowego (we wrześniu). Szczegóły rekrutacji znajdują się tutaj.
Jakie są podstawowe dokumenty, które muszę załączyć do wniosku o pobyt czasowy?
- wypełniony formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
- 4 aktualne kolorowe fotografie, o wymiarach 45×35 mm;
- ksero paszportu (tylko zapisane strony) x2;
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej – 340 zł;
- dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Polski;
- dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów nauki, utrzymania i powrotu;
- dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Polski;
- zaświadczenie ze szkoły określające termin rozpoczęcia i zakończenia nauki, rok nauki, tryb nauki (dzienne, zaoczne), a także ilość godzin zajęć w ciągu miesiąca (np. plan zajęć) oraz zawierające informację, czy regularnie uczęszczasz na zajęcia.
- dowód uiszczenia opłaty za naukę – należy załączyć dowód dokonania opłaty za naukę albo potwierdzenie o niezaleganiu z płatnościami lub dokument potwierdzający zwolnienie z opłaty.
Co daje ukończenie szkoły policealnej dla obcokrajowców?
Czy status słuchacza szkoły policealnej uprawnia do wykonywania pracy?
NIE
Samo zezwolenie wydane na pobyt czasowy w związku z podjęciem nauki nie przyznaje prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski. W celu podjęcia zatrudnienia należy dodatkowo uzyskać zezwolenie na pracę, chyba że nie jest ono wymagane.
Więcej o wyjątkach znajdziesz na profilu LAVO.
Czy po ukończeniu szkoły policealnej w Polsce mogą pracować bez zezwolenia na pracę?
TAK
Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, a więc także szkół policealnych jaką jest Gloker, są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Nie potrzebują także innych dokumentów legalizujących ich pracę takich jak oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisywane do ewidencji oświadczeń przez powiatowy urząd pracy.
Zwolnienie z obowiązku posiadania dokumentu legalizującego pracę oznacza przyznanie absolwentom szkoły policealnej pełnego dostępu do rynku pracy. Absolwenci mogą więc podejmować dowolną pracę, zmieniać pracodawcę. Praca ta nie musi być jakkolwiek powiązana z kierunkiem, który cudzoziemiec ukończył. Nie ma też znaczenia czy były to zajęcia stacjonarne prowadzone w trybie dziennym czy też zaocznie (weekendowo).
Należy podkreślić, że warunkiem zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę jest “ukończenie szkoły” – tym samym nie jest konieczne uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie i posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje.
Pamiętaj jednak, że musisz móc udokumentować fakt, że jesteś absolwentem szkoły policealnej, a więc zachowaj świadectwo jej ukończenia (oryginał!)
Czy ukończenie szkoły policealnej potwierdza „znajomość języka polskiego” wymaganą podczas składania wniosku o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub w toku ubiegania się o uznanie za obywatela RP?
TAK
Jeśli jesteś absolwentem szkoły policealnej z wykładowym językiem polskim, w toku postępowania o wydanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub w toku postępowania o uznanie za obywatela RP, wymaganą „znajomość języka polskiego” będziesz mógł wykazać świadectwem ukończenia szkoły policealnej!
Nie będziesz więc musiał dodatkowo zapisywać się i zdawać egzaminu z języka polskiego na poziomie B1 (zwanego Certyfikatem Polskim). Oszczędzisz dzięki temu sporo czasu, pieniędzy i stresu. Egzaminy te odbywają się bowiem tylko 4 razy do roku, trzeba na nie zapisać się z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, miejsca uciekają dosłownie w kilka sekund, a na wyniki trzeba czekać kilka miesięcy, (kolejne kilka na przesłanie certyfikatu). Ponadto koszt przystąpienia do egzaminu to 150 Euro, a dodatkowo koszt certyfikatu to 20 Euro.
Pamiętaj jednak, że również i tutaj – w przypadku postępowania o uzyskanie tytułu rezydenta długoterminowego UE lub uznania za obywatela RP konieczne będzie przedłożenie dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły, a więc świadectwa (w oryginale).
Czy mogę składać podanie o kartę pobytu gdy posiadam PESEL UKR?
Aktualnie obywatele Ukrainy posiadający PESEL UKR, (a więc tzw. beneficjenci specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy), nie mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy.
Od 1 kwietnia 2023 roku będą mogli ubiegać się o pobyt czasowy, ale jedynie na podstawie wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Obywatele Ukrainy chcący uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie nauki w szkole policealnej na razie powinni powstrzymać się ze złożeniem wniosku. Ich pobyt jest legalny z mocy samej specustawy do co najmniej 24 sierpnia 2023 roku.
Mogą oni jednak dodatkowo założyć elektroniczny profil “diia.pl”, który da im tożsame uprawnienia w zakresie podróżowania po strefie Schengen jak karta pobytu. Aby założyć diia.pl trzeba posiadać PESEL UKR i profil zaufany.
Jakie dokumenty otrzymam ze szkoły?
Każdy słuchacz szkoły Gloker bezpłatnie może otrzymać w terminie 7 dni zaświadczenie ze szkoły. Zaświadczenie będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje (wymagane w toku ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy), o których była mowa wyżej.
Oczywiście po zakończeniu nauki otrzymasz świadectwo ukończenia szkoły. Może ono przydać Ci się m. in. jako potwierdzenie, że jesteś zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Także jako potwierdzenie “znajomości języka polskiego” wymaganego w toku postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub w toku postępowania o uznanie za obywatela polskiego.