Jesień zawitała na dobre, a wraz z nią pogodowe niespodzianki i coraz krótsze. Jeśli czujesz, że za chwile dopadnie Cię jesienna chandra, sprawdź jak ciekawie spędzić czas w Krakowie o tej porze roku.
Kulturalna mapa Krakowa
Koncerty, targi branżowe, wystawy, spektakle, wydarzenia literackie – to wszystko dzieje się teraz w Twoim mieście i jest na wyciągnięcie ręki. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w październiku.
Kongres i Targi Kosmetyczne LNE
Propozycja, która zainteresuje przede wszystkim naszych Słuchaczy z branży beauty. Już w najbliższy weekend (08 – 09.10.2022 r.) w EXPO KRAKÓW przy ul. Galicyjskiej 9 odbędą się Targi Kosmetyczne LNE. Wydarzenie potrwa dwa dni, podczas których odbędzie się aż 80 prelekcji, paneli dyskusyjnych i pokazów. Blisko 100 ekspertów praktyków i 300 czołowych marek z branży beauty. Organizatorzy przygotowali prezentacje firmowe, podczas których wiodące firmy zaprezentują najnowsze preparaty, zabiegi i aparaturę zabiegową. Na uczestników czekają również wykłady, m.in. z zakresu innowacyjnych substancji chemicznych w leczeniu przebarwień, wpływu na skórę mikrobioty jelitowej, czy uzdrawiającej i odmładzającej mocy olejków eterycznych. Szczegóły programu i informacje o biletach na stronie.
Noc Księgarń w Krakowie
Festiwal organizowany jest w całej Polsce już od czterech lat. W Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń, m.in. spotkanie z tłumaczami z j. ukraińskiego w księgarni MOCAK-Bookstore-Bunkier. O tym, co warto wybrać z kanonu literatury ukraińskiej porozmawiają Marcin Gaczkowski, Aneta Kamińska, Olga Smolnytska i Marcin Żyła. Organizatorzy zapraszają na spotkanie 7 października 2022 r. o godzinie 20.30 (piątek), w Pałacu Potockich, Rynek Główny 20. Wstęp bezpłatny.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Pozostając w dziedzinie książek, już 27 października rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja inspirowana jest polskim romantyzmem. Hasłem tegorocznych Targów jest cytat z dzieła Juliusza Słowackiego „Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba…”. Targi odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. Bilety kosztują 15 zł.
Najbardziej interesujące muzea w Krakowie
- Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Strzelnica: gratka dla naszych Słuchaczy z kierunku Fotograf. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220.
- Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie: w każdy czwartek wstęp na wystawy na poziomie -1 jest darmowy. Na pozostałe wystawy w tym dniu obowiązuje bilet ulgowy.
- Muzeum bursztynu: w samym sercu Krakowa przy ul. Świętego Jana 2 czekają na Ciebie setki wyjątkowych eksponatów. Muzeum Bursztynu to wyjątkowe miejsce, w którym znajdziesz stałą ekspozycję „Bursztyn – jego piękno i dzieje” oraz wyroby biżuteryjne i sztuka użytkową. Muzeum jest bezpłatne.
- Muzeum Lotnictwa Polskiego: muzeum mieści się przy al. Jana Pawła II 39, terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Jest to jedno z najciekawszych muzeów lotniczych na świecie. Bezpłatnie zwiedzicie muzeum we wtorki w godzinach 09:00 – 17:00.
- Fabryka Schindlera: fabryka to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na krakowskim Zabłociu. Wystawa muzeum dotyczy losów miasta i jego mieszkańców w okresie okupacji niemieckiej (1939–1945). Ekspozycja stała w Fabryce Oskara Schindlera jest bezpłatna w poniedziałki. Ilość biletów jest ograniczona, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Dodatkowo dostępne hale pofabryczne, przeznaczone są na Muzeum Sztuki Współczesnej.
Spacery — propozycja dla aktywnych
Październik zapowiada prawdziwą złotą jesień. W najbliższych dniach pogoda będzie rozpieszczać Krakowian. Miejsc na jesienne spacery w mieście królewskim nie brakuje. W najbliższym sąsiedztwie Szkoły Gloker znajdują się Planty Krakowskie. Otaczają obszar Starego Miasta i prowadzą wprost do Zamku Królewskiego na Wawelu. Szczególnie polecamy spacer na Wzgórze Wawelskie, z którego rozpościera się niesamowita panorama. Wejście na wzgórze jest bezpłatne przez cały rok. Warto kontynuować spacer na Błonia czy Bulwary Wiślane. Oprócz Plant na terenie Krakowa znajduje się, aż 50 parków. Spragnieni większej aktywności mogą wybrać spacer Aleją Waszyngtona na Kopiec Kościuszki lub przejść przez Lasek Wolski. Po przeciwnej stronie miasta polecamy niesamowity Zalew Nowohucki, Park Lotników czy Park Decjusza. Świeże powietrze, magiczna jesienna aura i kolorowe liście z pewnością wpłyną na nastrój pozytywnie.
„Biegiem do Igrzysk”, czyli Kraków w formie
Fanów aktywności fizycznych z pewnością ucieszy półmaraton: „Biegiem do Igrzysk”. Zgłaszać się można do 6 października (włącznie) poprzez stronę internetową. Rywalizacja na 5 km odbędzie się 16 października. Istnieje możliwość zapisów w większych grupach (minimum dziesięcioosobowych grup).
Krakowski Street art
Na mapie polskiego street artu znajdziecie wiele miejsc z Krakowa. Najbliżej szkoły na ścianie galerii przy Dworcu Głównym możecie podziwiać mural Justyny Posiecz-Polkowskiej oraz Marcina Czai. Mural powstał w 2013 r. w wyniku międzynarodowego konkursu Mall Wall Art.
Niedaleko Galerii przy rondzie Mogilskim podziwiać możecie, niesamowite prace Mikołaja Rejsa czy Olafa Ciruta. Przy rondzie znajduje się też realizacja światowej sławy artysty DULKA. Na ścianie Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej podziwiać możecie pracę M-City’ego, czyli Mariusza Warasa. Mural powstał dzięki Festiwalowi Sztuk Wizualnych ArtBoom w 2012 r. To jeden z najbardziej rozpoznawanych murali w Krakowie. W ramach Budżetu Obywatelskiego i dzięki projektowi 101 Murali Dla Krakowa w Przegorzałach powstał mural nawiązujący do historii tego ciekawego miejsca. Elewacja zamieniła się w zwierzyniecką bajkę. Na Starym Mieście przy ul. Grzegórzeckiej znajduje się mural Kamila Kuzki. Artysta nawiązuje do prac Stanisława Wyspiańskiego. To tylko kilka miejsc, w okolicy naszej szkoły. Warto wybrać się na spacer, aby odkryć niezwykłe miejsca w Krakowie.
Jak widzicie, Kraków jesienią jest pełen atrakcji. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych podpowiedzi.