W swojej szkolnej ofercie posiadamy kilka kierunków z branży medycznej. Dziś pod lupę bierzemy stomatologię. Znalezienie pracy jako asystentka lub higienistka stomatologiczna nie powinno stanowić problemu. Zapotrzebowanie wśród pracodawców na specjalistów jest duże, a gabinetów w Polsce wciąż przybywa. Z artykułu dowiesz się, jakie predyspozycje są niezbędne do wykonywania pracy, jak wyglądają zarobki i nauka w tych zawodach.
Predyspozycje do zawodu
Praca asystentki wymaga doskonałej koncentracji, spostrzegawczości i podzielności uwagi. Dobra asystentka dentystyczna musi być również odpowiedzialna, cierpliwa, opanowana i empatyczna. Do jej zadań należy dbanie o przyjazną atmosferę oraz o bezpieczeństwo w gabinecie. Codziennie ma do czynienia ze zdenerwowanymi zbliżającą się wizytą osobami, dlatego mile widziana jest umiejętność wczuwania się w trudną sytuację pacjentów. Asystentka, jako prawa ręka dentysty w gabinecie stomatologicznym, zapewnia pacjentom jak najlepszą opiekę.
Do wykonywania pracy higienistki niezbędne są takie cechy charakteru jak: łatwość nawiązywania kontaktów, wysoka kultura osobista, otwartość, pewność siebie. Kandydaci do tego zawodu powinni charakteryzować się dokładnością, odpowiedzialnością i samodzielnością. Dodatkowym atutem będzie rozwinięta umiejętność swobodnego wypowiadania się.
Kto zarabia więcej?
Zgodnie z najnowszymi danymi (stan na styczeń 2022r.) przeciętne zarobki asystentek stomatologicznych wynoszą od 3600 zł do 4 250 zł brutto. Zarobki wahają się w zależności od stażu pracy, firmy, lokalizacji. Oprócz wynagrodzenia gabinety dodatkową oferują m. in. dostęp do prywatnej opieki medycznej, ubezpieczenie, pakiety sportowe czy dofinansowanie biletów do instytucji kultury.
Zarobki higienistek stomatologicznych znajdują się w przedziale 3 290 PLN do 4 570. Mediana na tym stanowisku wynosi 3 800 PLN brutto. Tak samo, jak w przypadku asystentek, wynagrodzenie zależne jest od miejsca zatrudnienia. Higienistka oprócz pracy w gabinecie dentystycznym może znaleźć zatrudnienie jako prelegent np. w szkołach lub przedszkolach.
Asystentka kontra Higienistka – zakres obowiązków
Asystentka stomatologiczna odpowiada za przygotowanie materiałów, zestawów leków i narzędzi. To właśnie ona organizuje pracę gabinetu, będąc dużym wsparciem dla lekarza dentysty. Podczas wizyty pacjenta, przygotowuje go do zabiegu. Na polecenie przełożonego-stomatologa sporządza materiały stomatologiczne do wypełniania ubytków. Oprócz asystowania podczas zabiegów odpowiada również za prace administracyjne. Ustala wizyty profilaktyczne, wypełnia i zakłada kartę leczenia pacjentów. Jest wizytówką każdego gabinetu.
Higienistka stomatologiczna ma większe uprawnienia. Oprócz pracy w gabinecie jako asysta lekarza dentysty samodzielnie wykonuje zabiegi profilaktyczne w jamie ustnej (fluoryzacja, higienizacja, wybielanie, lakowanie). Może również prowadzić w szkołach i przedszkolach szkolenia z zakresu promocji zdrowia i stomatologii. W pracy edukacyjnej kładzie nacisk na promocję zdrowia, w celu zapobiegania chorobom.
Jak zostać asystentką lub higienistką stomatologiczną?
Asystentka i higienistka stomatologiczna to nasza propozycja bezpłatnych kierunków z branży medycznej. Aby zapisać się do szkoły, wymagane jest wykształcenie średnie (bez matury). Nauka na kierunku asystentka stomatologiczna trwa rok. Oznacza to, że zaledwie po dwóch semestrach nauki uzyskasz niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu.
Natomiast, aby zostać dyplomowaną higienistką stomatologiczną, potrzebujesz dwóch lat nauki. Różnica wynika z szerokiego zakresu obowiązków na tym stanowisku.
Możesz wybrać naukę w trybie dziennym-zajęcia odbywają się w tygodniu, od godzin porannych lub w trybie weekendowym. Jeśli jesteś osobą pracującą od poniedziałku do piątku, nauka w weekend będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Zajęcia odbywają się w soboty, niedzielę oraz jeden dzień w tygodniu w godzinach popołudniowych.
Rekrutacja na te kierunki trwa do końca stycznia. Nauka rozpocznie się od lutego.
Jak zapisać się do szkoły?
Możesz wypełnić formularz online lub w sekretariacie szkoły. Listę dokumentów rekrutacyjnych znajdziesz tutaj. Nie zwlekaj, liczba miejsc na tych kierunkach jest mocno ograniczona.